zdraví a dlouhověkost

Neexistuje zdravá míra konzumace alkoholu a je potřeba zdůraznit, že neexistují žádné studie, které by nám spotřebu alkoholu jaksi obhájily. Ano, červené víno může být prospěšné díky obsahu polyfenolů, antioxidantů, ale těch nalezneme stejně více v prostých hroznech nebo lesních plodech. Možná by se dalo argumentovat i fermentací, ale rady o skleničce červeného vína denně pro zdraví budou spíše “wishful thinking,” nežli vědecký podložená fakta. Pokud ovšem chcete pít, červené víno je nejbezpečnější volbou. Bílé víno má pak obsah polyfenolů výrazně nižší.
Začněme od úplného základu. Na internetu jste zajisté zaznamenali termín “complete protein.” Bílkoviny jsou totiž poskládané z jednotlivých stavebních prvků: aminokyselin. Ty se dělí na “essential”, které si tělo neumí vytvořit a ty “non-essential”, které si tělo vyrobit umí. Complete protein je trošku divný způsob jak označit něco, co obsahuje všechny tyto "essential" aminokyseliny. Některé rostlinné zdroje bílkovin totiž neobsahují všechny, ale pokud jíme PESTROU stravu, nemusíme se obsahem jednotlivých aminokyselin v potravinách vůbec zabývat. Doženeme to jinde. Důležitá je ta pestrá strava. Pokud pestrou stravu neprovozujete a jako zdroj bílkovin máte jen několik málo potravin, může to být potenciálně problém. 
Ultra-processed foods, ultra-zpracované potraviny jsou potraviny, které obsahují složky, které jsou industriálně zpracované za použití složitých strojů a mechanismů. Jednotlivé součásti těchto potravin jsou chemicky upravované a pramálo připomínají věci, které tradičně považujeme za “jídlo.”
Mikrobiom, breberky, které s námi symbioticky existují od nepaměti nám napomáhají nejen s trávením, ale uvolňují nám do krevního řečiště různé prospěšné chemikálie, regulují hormony, ovlivňují náš centrální nervový systém, naše nálady, chování, ovlivňují náš imunitní system, naše zdraví. Mikrobiálních buněk je v nás více než našich “vlastních.” Ve chvíli, kdy do tohoto ekosystému zasahujeme, zasahujeme do celé své biologie.
Kontroverzní pořad Netflixu o studii Stanfordské univerzity sledující páry jednovaječných dvojčat, z nichž jedno po dobu 8 týdnů konzumovalo čistě veganskou stravu.