artyčoky

artyčoky

Nov 24, 2024Kristiana Ghiuri

Artyčoky jsou božské - ostatně tomu i napovídá řecký mýtus, podle kterého se Zeus zamiloval do nymfy Cynary, kterou si odvedl na bájný Olympos a udělal z ní nejen svou milenku, ale i bohyni. Cynaře se ovšem zastesklo po domovu a šla navštívit svou matku. Zeus ji za to ze žárlivosti proměnil v zelený bodlák (jak příhodné pro žárlivce!) se sladkým srdcem (nymfy). Zajímavé ovšem je, že se tento mýtus v žádné literatuře nenachází a nelze jej dohledat. Ve starověkém Egyptě to byly rostliny plodnosti a dodnes jsou artyčoky označovány za afrodiziakum.

Tyto „základní“ dušené artyčoky neurazí ani nejmlsnější jazýček a jejich milovníky oslní sladkou chutí, která se v ústech rozlije po jejich pozření. Všimli jste si toho? Když artyčok dojíme nebo zapijeme, po nějaké chvíli se nám v ústech objeví takové neobvyklé sladko. Způsobuje to látka cynarin, která inhibuje chuťové buňky, jež detekují sladkost. Když pak látku spláchneme dalším soustem nebo vodou, zbyde nám v ústech právě ta sladká chuť.


Budete potřebovat:

  • zeleninový vývar*

  • artyčoky (čím více, tím lépe, my sníme těch menších bez váhání 8 na osobu)

  • citron

  • olivový olej

  • velká snítka tymiánu

  • sůl

  • čerstvě namletý černý pepř

  • bobkový list

  • nové koření

* Do malého rendlíku dáme mrkev rozkrojenou na osminky, kus nasekaného celeru (řapíkatého nebo bulvy), pórek nebo cibuli, 2 rozdrcené stroužky česneku, 2 kuličky nového koření a bobkový list a dáme je vařit na alespoň 30 minut (většinou si vývar připravuji, než očistím artyčoky, má pak čas se bez problémů uvařit).

Postup:

  1. Artyčoky očistíme tak, že otrháme alespoň první dvě řady listů. 

    Pokud to jde, klidně jich otrháme více. Uřízneme alespoň 2/3 hlavy. Bohužel je to velké množství  odpadu, ale listy jsou tvrdé a škrábou, stejně bychom je tedy nesnědli. Pokud na řezu stále vidíme špičky listů, uřízneme ještě další kousek.

  2. Nožem seřízneme nožičku. Ucítíme na noži, kde je ještě tvrdá. Tvrdé části bez milosti vyhodíme.

  3. Horní vrstvu nožičky nožem ořízneme (jako bychom to dělali škrabkou) a seřízneme i hlavu bodláku.

  4. Hlavu rozpůlíme a lžičkou nebo vykrajovátkem vyškrábeme chloupky, které jsou uvnitř hlavy, nejsou k jídlu. Použijeme tedy jenom měkkou část rostliny.

  5. Očištěné poloviny artyčoku potřeme citronem a vhodíme do mísy s citronem, trochou soli, bobkovým listem, novým kořením a tymiánem. V té můžou počkat, dokud je nepůjdeme vařit. Citron způsobí, že artyčoky nezčernají, nezoxidují.

     

  6. Artyčoky opláchneme od citrónové vody a dáme do hluboké pánve s trochou olivového oleje, tymiánem, bobkovým listem a novým kořením. Plotnu můžeme zapnout až teď, není důvod artyčoky opékat.

  7. Přidáme dvě naběračky lehkého zeleninového vývaru, který jsme si právě uvařili. Pokud použijeme jiný vývar, většinou bývá silnější, takže si ho naředíme vodou.

  8. Artyčoky zastříkneme citronem a pod pokličkou je necháme dusit do změknutí.

  9. Dle potřeby přidáváme vodu/vývar. Počítáme ale s tím, že tekutinu chceme vyvařit.

  10. Jakmile jsou artyčoky již opravdu měkké, na největším plameni vypaříme zbytek tekutiny.

    Přidáme trošku olivového oleje, lehce zastříkneme citronem (dle chuti, nechceme, aby to bylo příliš kyselé) a můžeme artyčoky nechat trochu opéci, rozhodně to ale není nutné. My to tak doma neděláme.

More articles